Jak pečovat o dřevěná interiérová schodiště

Dřevěná schodiště vyrobená v poctivých truhlářských dílnách mají kvalitní povrchovou úpravu. Přesto, nebo možná spíše proto je potřeba o ně s láskou pečovat. Materiál totiž neustále pracuje a stupnice a madla jsou vystavována každodenní zátěži. Jak se tedy o schody starat?

Jak pečovat o dřevěné schodiště

 

V prostoru s dřevěným schodištěm je, kvůli jeho životnosti, důležité udržovat stálé klima s optimální teplotou a vlhkostí. Dřevu nejvíce svědčí relativní vlhkost 50 – 60 % a teplota okolo 18 až 20 °C. Při nestálé vlhkosti a teplotních výkyvech hrozí, že budou schody praskat.

Péče o schodiště s povrchovou úpravou olejem a voskem

Přírodní vosky a oleje používané na ošetření schodnic, zábradlí i konstrukce zachovávají přírodní vzhled dřeva. Povrchová úprava se snadno obnoví nebo upraví. Na rozdíl od laků není dřevo tolik uzavřeno, takže může pracovat. Absorbuje a zase uvolňuje vlhkost.

Péči o olejovaná a voskovaná schodiště usnadňuje to, že takto ošetřené povrchy jsou antististatické a tak se na ně tolik nechytá prach a špína. Při úklidu používejte suché nebo jemně navlhčené mikrovláknové hadry. Pokud se na schodiště vyleje voda, co nejrychleji ji utřete. Na velké nečistoty použijte přípravky určené na čištění dřevěných povrchů a schodišť. Například osvědčené produkty firmy Osmo. U olejovaných schodišť pravidelně jednou za rok obnovte povrchovou vrstvu.

Péče o schodiště s povrchovou úpravou olejem a voskem

 

Péče o schodiště s lakovanou povrchovou úpravou

Lakovaná povrchová úprava je velmi odolná proti opotřebení a má dlouhou životnost. Zpevní dřevo tak, že je chráněné proti nečistotám a vlhkosti. Pokud se však nátěr poškodí, obvykle nestačí drobná úprava, ale je potřeba renovace větší plochy. Proto doporučujeme nechodit po lakovaných schodištích ve venkovní obuvi a dávat si pozor na kamínky a ostré hrany, které by mohly lak poškodit. Opatrní buďte taky například při stěhování.

Prach z lakovaného schodiště můžete vysát vysavačem nebo větší nečistoty zamést jemným smetáčkem. Povrch pak setřete navlhčeným nebo suchým mikrovláknovým hadrem.

Péče o schodiště s lakovanou povrchovou úpravou

 

Pro všechny typy schodišť platí, že se nesmí drhnout abrazivními a chemickými mycími prostředky (práškové přípravky, mycí písky), drátěnkami, houbami, hrubými kartáči ani kyselinou a ničím leptavým.

Napište nám pomocí formuláře

*
*
*

Kontakty


Havlíček truhlářství s.r.o.
Telefon: +420 461 526 335
Email: info@fa-havlicek.czVítějeves 214
569 06 Vítějeves (okr. Svitavy)
(zobrazit mapu)
IČ: 27460983
DIČ: CZ27460983