Mlynářské schody – šetří místo a mají starobylé kouzlo

Mlynářské schodiště je pevné jednoramenné schodiště s prudkým stoupáním a krátkými speciálně tvarovanými stupnicemi. Kam se hodí a jak vůbec vzniklo?

Mlynářské schody se instalují tam, kde je třeba překonávat velkou výšku, přitom zde není dostatek místa na mírná přímá či lomená schodiště. Nemusí však sloužit jen jako „nouzové řešení“. Pokud správně zvolíte materiál a design, pomůže dokreslit malebnost interiéru chaty, chalupy či podkrovního bytu.

Mlynářské schodiště návrh

Mlynářské schody patří výhradně do interiéru. Obvykle mají kovovou konstrukci. Zábradlí může být kované, skleněné, ze dřeva nebo třeba nerezové. Je u mlynářského schodiště nutné, stejně jako u jiných typů schodišť, má-li více jak tři stupně. Stupnice lze vyrobit z masivního dřeva, kovu či PVC.

Speciálním znakem správného mlynářského schodiště je tvar profilu. Střídají se totiž zúžené a rozšířené plochy. Na každou stupnici je možné došlápnout jednou nohou (pravou či levou podle toho, na které straně je stupnice rozšířená) a na chůzi je potřeba si zvyknout.

Dřevěné masivní schodiště – mlynářské schodiště


Víte, že...

...původ mlynářských schodišť je (jak název napovídá) v mlýnicích. Bývalo v nich málo místa. Přesto se ale musely pytle s moukou vynášet do patra.


Nevýhodou mlynářských schodišť je vyšší náročnost chůze, zvlášť pro malé děti, seniory a lidi s omezenou pohyblivostí.Taky nejsou vhodné na stěhování velkých těžkých věcí. Patří totiž mezi žebříková schodiště se sklonem 45 až 60°. Doporučená výška jednoho stupně je 20 až 25 cm. (Pro porovnání se můžete podívat na parametry dalších typů schodišť).

Kam se hodí mlynářské schodiště

Mlynářská schodiště se nejčastěji instalují na chaty, chalupy, do malých bytů jako vstup do podkroví a do rodinných domů jako vstup na půdu. Mohou také sloužit k propojení dvou místností nad sebou, kde není místo na klasické schodiště nebo kde je malý stropní otvor.

Mlynářské schodiště se hodí do starších staveb, kde chceme zachovat ráz interiéru, i do moderních bytů a staveb. Důležité je přizpůsobit design. A s tím vám náš profesionální tým truhlářů rád pomůže. Připravíme výpočet i návrh stabilního funkčního schodiště s promyšlenými vizuálními detaily. Poradíme i s volbou materiálu. Hodí se evropské (dub, buk, jasan, jilm, javor) i exotické dřeviny (například americký ořech, jatoba či iroko). Záleží na interiéru, návrhu schodiště i cenové představě.

Kontakty


Havlíček truhlářství s.r.o.
Telefon: +420 461 526 335
Email: info@fa-havlicek.czVítějeves 214
569 06 Vítějeves (okr. Svitavy)
(zobrazit mapu)
IČ: 27460983
DIČ: CZ27460983