Provence, nebo Anglie? Oblíbené styly nábytku a bydlení

Jak sladit podlahu s nábytkem? A hodí se obložení stropu? Co látka na závěsy a polštáře? Podívejte se, čím vynikají jednotlivé styly zařízení interiéru. Poznáte Anglii, Skandinávii, Provence, minimalismus nebo vintage styl?

Kouzlo vyladěného interiéru tkví ve stylech bydlení. Vyberte si ten, který vás nejvíc vystihuje, zařiďte podle něj interiér a do pár dní si ho zamilujete.

Co je to styl bydlení

Charakterizují jej specifické znaky, jejich způsob výběru a kombinace – například typ dřeva, materiály, barvy, ornamenty, znaky či úchytky. Dohromady dávají konkrétní ráz = styl. Styl bydlení je ovlivněný i geograficky a historicky. Potom jej napodobují lidé v dalších částech světa.

Styl bydlení by měl reflektovat:

 • typ stavby (srub, panelákový byt, rodinný dům, prvorepubliková vila),
 • její umístění (město, venkov, samota),
 • preference obyvatel (jednoduchost, bohatost, útulnost, příroda, technický pokrok),
 • oblíbené materiály (dřevo, kámen, látka, kov).

Hlavní styly bydlení

 • Skandinávský
 • Provence
 • Vintage
 • Retro
 • Venkovský
 • Industriální
 • Anglický
 • Minimalismus

Oblíbené styly bydlení

Nábytek a interiér ve skandinávském stylu

Trendy bydlení jako z Pinterestu či Instagramu? Ano, to je skandinávský styl bydlení. Vzdušný, světlý, funkční a přitom útulný. Dominují mu světlý dřevěný nábytek a podlahy kombinované s kovovými a skleněnými prvky. Z kovu můžou být například nábytkové úchytky, konstrukce svítidel či nohy stolu. Nábytek má jednoduché linie. Nejvhodnější je samozřejmě na míru vyrobený masivní nábytek, levnější variantou jsou sériové výroby skandinávských řetězců.

Hlavní barvou je bílá. Dohromady se světlým dřevem má provzdušňovat interiér, do kterého v severských zemích nedopadá příliš slunečních paprsků. Jako doplňkové barvy se hodí jemné pastelové – například modrá nebo růžová.

Kouzlo severského interiéru tkví v citlivé kombinaci estetického a praktického vybavení a doplňků. Odpočinkové části by měly dominovat křesla a pohovky, do kuchyně patří prostorný dřevěný stůl a v ložnici obyvatelé lebedí na pohodlné posteli vyrobené ze dřeva. Interiér zútulní textilie – polštářky, deky, kožešiny nebo husté vysoké koberce.

Materiály: dřevo, kámen, sklo

Druh dřeva: bříza, borovice, jedle, jasan, dub (dřevo se světlejšími odstíny nebo se světlým nátěrem), příp. ohýbaná překližka

Doplňkové materiály: přírodní látky, svíčky, pruhované textilie, bílé plátno

Barvy: bílá, světlé dřevodekory, pastelové odstíny

Skandinávský styl bydlení

Nábytek a interiér ve stylu Provence

Taky cítíte tu vůni levandule? V interiéru zařízeném v jižanském stylu na vás dýchne i bez toho, aniž by ve váze opravdu nějaké květiny byly.

Na zdi patří hrubší omítka, může být pokrytá květinovou, nejlépe levandulovou tapetou. Část zdi můžete nechat surovou. Na podlaze by měla být dlažba v příjemných teplých odstínech, pokrývat ji může kusový koberec.
K tomu se hodí masivní nábytek v původní barvě (například borovicový, dubový) nebo v bílém dekoru. Samozřejmostí jsou květiny, levandule (rostlé i sušené) a další bujné zelené rostliny ve světlých květináčích. V Provence interiéru nesmí padnout další doplňky jako ubrusy, přehozy, polštářky a keramické doplňky sladěné do typických barev (bílá, fialová, žlutá, zlatá, zelená) nebo do typických motivů (například typické jižanské uličky nebo městská jízdní kola).

Nábytek: masivní s patinou

Materiály: dřevo, kámen,

Barvy: bílá, levandulová, šedá, žlutá, zlatá, tyrkysová, olivově zelená

Motivy: květinové (levandule), jako doplněk bujné zelené rostlinky

Doplňky: sušené či rostlé levandule, květináče; obejde se bez ubrusů, přehozů, polštářků či keramických doplňků

Nábytek a bydlení ve stylu Provence

Nábytek a interiér ve stylu vintage

Tento styl je podobný retru, ale trošku se od sebe liší. Do retro stylu patří kousky navržené v 60. či 70. letech minulého století, do vintage patří všechno, na čem je vidět zub času. Tedy, kvalitní vybavení, které stárnutím získává tu správnou hodnotu. Může to být například starobylá komoda, čalouněný sedací nábytek (židle, křesla) nebo příborník. V každé místnosti by měl být ideálně jeden výrazný solitér. Nedokonalosti materiálu a jeho opotřebení může být reálné (máte-li například nábytek po předchozí generaci), nebo uměle vytvořené. Stěny mohou být potapetované či barevné.

Nábytek: masivní dřevěný, oblé tvary

Úchytky: cínové, bronzové

Materiály: dřevo, kámen, kůže, cín, bronz

Barvy: neutrální, zemité, žádné syté barvy

Doplňky: popraskaná glazura, kožené čalounění, stropní světla plus další lampy, záclony, závěsy, polštářky, deky, tapety

Interiér ve vintage stylu

Nábytek a interiér ve venkovském stylu

Milujete přírodní materiály, romantické dekory a útulnou atmosféru? Venkovský (někdy také rustikální) styl bydlení vás vrátí do dětství k babičce. Inspirujte se tradicí a do interiéru si dejte starou komodu, opravte čalounění křesel a do kuchyně postavte ke stolu zdobenou lavici. Nemusíte do zařízení příliš investovat, stačí projít půdu či bazar. Nebo si nechte vyrobit nábytek s drásaným povrchem.

Na podlahu patří masivní dřevo, omítky by měly být čistě bílé nebo hliněné a na stropě nesmí chybět přiznané trámy. Kolem krbu se hodí třeba imitace cihlového obložení. Svítidla mohou být výrazná, s látkovými nebo skleněnými stínidly.

Barvy zkombinuje ke dřevu – zvolte bílou, zelenou, odstíny dřeva a další přírodní barvy. Nezapomeňte do interiéru zakomponovat pohodlné křeslo se vzorovaným potahem.

Barvy: šedá, béžová, pastelové

Nábytek: masivní, může být různého stáří (z bazarů, z půdy) nebo s drásaným povrchem, sjednocovat různé kousky může např. typ dřeva (ideálně dub, může být také ze smrku nebo třeba z třešně)

Další materiály: přírodní látky, pálená cihla, bílá omítka, keramika

Vzory: výraznější (proužky, čtverečky, květiny)

Doplňky: barvy, lampy s látkovými stínidly, výrazná svítidla, luční květy, mosazné nádobí, petrolejové lampy, krajky, hand-made výrobky, talíře, utěrky, povlečení

Nábytek ve venkovském stylu bydlení

Nábytek a interiér v industriálním stylu

Typicky je používaný v loftových bytech s vysokými stropy a okny, které vznikly z továrních hal. Nemaskuje nedokonalosti (neomítnuté zdi nebo trubky na vodu či topení). Ze stropu visí lustry i s kabely nebo pouze žárovky.

Stěny jsou surové, mohou být vidět cihly. Celý prosto vyhřívají litinové radiátory. Nábytek je jednoduchý, například pro jídelní stůl se hodí kombinace masivní dřevěné desky s kovovým podstavcem, který imituje podstavec šicího stroje. Oblíbeným materiálem na sedačku je koženka.

Industriální vybavení nevynikne v interiérech s nízkými stropy a malými místnosti. Aby vyniknul, potřebuje velké (nejlépe multifunkční) prostory.

Nábytek: dřevo kombinované s kovem a sklem nebo kamenem.

Další materiály: Litina (radiátory), kůže (sedačky), sklo, kámen, beton a cihly (podlaha, strop), keramika

Barvy: šedá, černá, cihlová, žádné pestrobarevné výstřednosti

Doplňky: plechové cedule, staré stroje, stojací a závěsné lampy, žárovky, nekvetoucí rostliny
Stůl a nábytek v industriálním stylu bydlení

Nábytek a interiér v anglickém stylu

Anglický styl bydlení se inspiruje venkovem a přírodou. Proto se mu také někdy říká anglický venkovský styl nebo styl anglického venkova.

Snaží se napodobit noblesní život britské šlechty. Typickým znakem je nábytek buď z bílého či krémového nebo z tmavého dřeva, který působí klasicky až starožitně. Dominantou interiéru je krb, mohutné látkové křeslo a další čalouněný nábytek.

Stěny obvykle zdobí tapety s ornamentními vzory a krajinné malby, obrázky s květinami, zvěří a jezírky či řekami. Na podlaze leží kusové koberce. Lustr a nádobí ve vitríně jsou vyrobené z křišťálu.

Inspiraci na nábytek a zařízení interiéru (nejen) v anglickém či klasickém až starožitném stylu najdete v naší fotogalerii.

Barva dřeva: bílá/krémová nebo tmavá (dub, ořech, mahagon)

Kovové úchytky: leštěná mosaz

Další materiály: vlna, přírodní látky se vzory růží nebo v károvaném vzoru, křišťál, mramor, kožešiny, porcelánové nádobí

Barevné kombinace: bílá, krémová, tmavě hnědá, šedá, růžová nebo světle modrá, cihlová (terakotová)

Anglický styl bydlení

Nábytek a interiér v minimalistickém stylu

Pokud se necítíte dobře v přeplácaném interiéru a méně je pro vás více, pak jste jasný vyznavač minimalismu – vzdušných, prostorných a účelově vybavených interiérů bez důrazu na útulnost a přeplácanost.

V minimalistických interiérech najdete zabudované LED osvětlení, chytré domácí spotřebiče, lesklý a účelový nábytek. Podlaha může být dřevěná nebo litá či keramická. Pokud chcete teplo od nohou z koberce, vyberte jednobarevný. Nábytku zde bude minimum – málo skříní, designové křeslo, jednoduchý jídelní stůl.

Nábytek: jednoduchý, s rovnými liniemi, ideálně bez úchytek (otevírání bezdotykovým systémem), lesklý

Barvy: bez bohatých kombinací, nejsou nijak vymezené (ideálně dvě až tři, kombinace hlavní a doplňkových nebo tón v tónu)

Doplňky: téměř žádné (designové spotřebiče, křeslo)

Minimalistický styl bydlení

Napište nám pomocí formuláře

*
*
*

Kontakty


Havlíček truhlářství s.r.o.
Telefon: +420 461 526 335
Email: info@fa-havlicek.czVítějeves 214
569 06 Vítějeves (okr. Svitavy)
(zobrazit mapu)
IČ: 27460983
DIČ: CZ27460983