Zkratky nejpoužívanějších plošných materiálů

Dřevotříska, lamino nebo překližka? Vysvětlíme vám, jaké jsou rozdíly mezi plošnými materiály.

Plošný materiál je základním výrobním prvkem nábytku a kuchyní. Často jsou označované zkratkami. Jak se tedy vyznat v nabídce truhlářů a hobbymarketů? Máme pro vás taháček označování plošných materiálů. A taky vlastnosti každého z nich.

Plošné materiály

Nejpoužívanější plošný materiál

DTD – dřevotřísková deska (dřevotříska)

LTD – dřevotřísková deska laminovaná (lamino)

PDP – překližovaná deska (překližka)

PDJ – překližovaná deska jádrová (laťovka)

ABS – plastová hrana

MDF – dřevovláknitá deska

OSB – dřevoštěpková deska

Co je dřevotřísková deska (DTD)

DTD deska je vyrobena slisováním dřevěných třísek a pilin a jejich spojením pryskyřicovým lepidlem. Používá se na výrobu levného nábytku, příček, koster sedacích souprav, jako základ podlahových desek nebo na opláštění nenosných stěn a stropů. Dá se i různě tvarovat. 

Dřevotřísku je možné využít surovou, ale nemá příliš estetický vzhled. Takže tam, kde bude vidět (do pohledových částí), se ještě povrchově upravuje. Například ji lze polepit dýhou (plátem masivního dřeva) nebo polaminovat (více u pojmu LDT). 

Kromě nábytkářství se dřevotříska používá ve stavebnictví a obalovém průmyslu jako ochrana přepravovaného zboží.

Dřevotříska má několik dalších druhů, například plná nebo vylehčená, jednovrstvá, třívrstvá nebo pětivrstvá, broušená nebo surově nebroušená. 

Co je laminovaná dřevotříska (LDT) 

Je to laminem potažená dřevotříska. Někdy se jí zkráceně říká lamino. Její vlastnosti jsme popsali výše. LDT se používá do pohledových částí - tam, kde je vidět. U kuchyňské linky například na dvířka

Lamino je v podstatě naimpregnovaný dekorativní papír. Proto může mít nepřeberné množství dekorů. Velmi oblíbené jsou dekory dřeva nebo různé barvy. Hrany se oblepují páskou. 

Laminát není synonymum pro lamino. Laminát je tlustší a odolnější (například vůči oděru a teplotě) než lamino.

Co je překližovaná deska (PDP) 

Překližka je vyrobena ze tří nebo více vrstev dýhy lepených křížem. Dýha je tenký lis dřeva. Pevnější překližka může mít i kovovou vložku. 

Při výrobě nábytku se překližka používá na větší plochy, například na výplně rámů, na záda skříní, vnitřní dveře či na dna zásuvek. 

Překližovanou desku lze zpracovávat stroji a nástroji jako masivní dřevo. Může být tvarovaná, například při použití na sedáky židlí

Co je překližovaná jádrová deska (PDJ) 

Říká se jí laťovka. Má totiž laťkový střed (jádro), který je z obou stran pokrytý jednou nebo dvěma vrstvami dýhy, případně jiného materiálu. Konstrukce musí být od pomyslného středu stejná na obě strany. Tedy po obou stranách od jádra musí být vrstvy stejné tloušťky a ze stejné dřeviny.  

Používají se, stejně jako klasické překližky, hlavně v truhlářství a nábytkářství. Využití mají především na velké díly (konstrukce a korpusy, police a zásuvky, vestavěný nábytek či obklady). Povrch může být upravený dýhou nebo nalisováním laminátu. 

Co je plastová hrana na nábytek (ABS)

ABS je zkratka pro akrylonitrilbutadienstyren, patří mezi polystyrenové plasty a vyrábí se z něj plastové „pásky“, které se používají na olepení bočních hrany dřevotřískových desek. Jednak hranu esteticky zapraví, druhak ji chrání před mechanickým poškozením a nasáváním vlhkosti. Hrany se na nábytek lepí strojově tavným lepidlem. Plastové hrany mají různou tloušťku. Čím jsou silnější, tím jsou odolnější, ale zase nejsou tolik ohebné. 

Plastové hrany jsou k dostání v různých barvách a dekorech, vždy je tedy můžete sladit s dekorem celého nábytku.

Co je dřevovláknitá deska MDF 

MDF je polotvrdá deska z dřevovlákna. Název má z anglické zkratky medium-density fibreboard. Používá se jako alternativa masivního dřeva, funguje jako nenosná konstrukční deska v interiéru. Na rozdíl od dřevotřísky se nelepí a nelisují kusy dřeva, ale MDF se vyrábí lisováním rozemletého dřeva. Má tedy jemnou strukturu, proto ji lze frézovat a opracovávat. 

V nábytkářství se nejčastěji používají na zádové části nábytku. Z MDF desky se vyrábí také montované stavby

Dá se povrchově upravovat – lakovat, voskovat, dýhovat, fóliovat nebo laminovat. Tvrdší než MDF je HDF – vysoce zhuštěná dřevovláknitá deska. Využití má podobné jako MDF – vyrábí se z ní zádové části, skříně a jiné nábytkové díly. Využívá se taky v modelářství. 

Co je dřevoštěpková deska OSB 

OSB deska je slisovaná z velkých štěpků nebo hoblin. Jde o levný materiál, který se používá na například jako podklad při zateplování, při rekonstrukci a úpravě interiéru a půdy nebo jako základ dřevostaveb. Často urychluje stavbu. Výhodou OSB desek je snadná manipulace i montáž, stabilita, pevnost a zvukový útlum. 

OSB deska není vodotěsná, protože je potřeba při skladování chránit před zatečením vody.

Napište nám pomocí formuláře

*
*
*

Kontakty


Havlíček truhlářství s.r.o.
Telefon: +420 461 526 335
Email: info@fa-havlicek.czVítějeves 214
569 06 Vítějeves (okr. Svitavy)
(zobrazit mapu)
IČ: 27460983
DIČ: CZ27460983