Dřevěné obklady stěn, stropů a krbů dodají interiéru neobyčejné kouzlo. Pojďte se inspirovat

Stěny se nejčastěji obkládají v místech, kde hrozí jejich ušpinění. Například v chodbách či kolem schodišť. Protože ale dřevěné obklady dodají interiéru útulnost, eleganci a hezky vypadají, hodí se i do knihoven, pracoven či obývacích pokojů, kde kromě praktické funkce plní i tu estetickou. Zdi obložené dřevem navíc tlumí hluk a fungují jako tepelná izolace.

Dřevěné obklady stěn

 

Budete si přát moderní nebo rustikální obklad?

Není pravda, že by se dřevěné obložení hodilo jen do dřevostav, chalup a starých domů. Naopak i v moderně laděných interiérech novostaveb či pasivních domů je tento způsob dekorace stěn trendy.

Dekorativní obložení se nejčastěji vyrábí z borovicového, smrkového, dubového, bukového, jasanového, modřínového nebo třešňového dřeva. Je možné ale zdi obložit i dřevem z amerického ořechu, jatoby, mahagonu či dalších (exotických) dřevin. Záleží na vašem vkusu a stylu, v jakém je interiér zařízený.

Dřevěný obklad na stěnu

 

Tradičně používané jsou obkladové panely a palubky, tenké řezané desky s vyfrézovanými spoji. Kromě výše zmíněných výhod dřevěného obložení můžete pomocí palubek docílit srovnání stěn, pokud se to při stavbě příliš nepovedlo. Luxusním způsobem obkladu stěn či stropu jsou kazety (táflování). Obvykle se vyrábí na zakázku a mají na sobě výrazné dekorativní prvky, které by měly správně vyniknout.

Dřevěný obklad – instalace

 

Obecně platí, že širší panely sluší interiérům v rustikálním stylu. Naopak moderní dřevěná obložení jsou skládaná například z malých úzkých dřevěných hranolů či z latěk. Inspirovat se nebo rovnou vybírat můžete třeba na našem e-shopu.

Vzorky dřevěných obkladů na stěnu

 

Hranoly lze skládat v jedné rovině nebo některé nechat vystupovat, a obklad tak bude působit plasticky. Zajímavě vypadá také kombinace více dřevin, kdy se barevné tóny doplňují. Vliv na výsledný efekt má i směr obkladových desek či hranolů. Vertikální otočení opticky zvýší místnost a zvedne stropy, horizontální obklady naopak místnost opticky sníží, ale zvětší. Bude tak vypadat rozlehlejší.

Obklady netradičních tvarů, rozměrů a unikátní dřevěné kombinace vám rádi navrhneme, připravíme vizualizaci a na míru vyrobíme v naší truhlárně.

Dřevěný obklad na stěnu v interiéru

 

Co dál můžete obložit dřevem?

Nosné pilíře – Pokud v interiéru nosné pilíře jsou, udělejte z nich dominantu. Třeba díky dřevěným profilům. V naší truhlárně umíme obložit pilíře hranatého i kulatého průřezu.

Stropy – Dřevem ozdobený strop nejlépe vynikne v obývacím pokoji, jídelně, ložnici, chodbě či pracovně. Stropní obložení může být kazetové nebo jinak tvarované. Zajímavým designovým doplňkem je také částečné lemování stropů, které vynikne v kombinaci s ambientním (nepřímým) osvětlením vytvořeným pomocí LED pásků.

Ukázka luxusních dřevěných obkladů stropů

 

Krby a krbové vložky – útulná a výhřevná dominanta interiéru může bude ještě zajímavější, když pečlivě využijeme jeho dispoziční řešení a v naší truhlárně navrhneme a vyrobíme dřevěný obklad na míru. Krb může být obložený celý nebo dřevem zvýrazníme jen některé prvky.

Dřevěný obklad krbu

 

Jak o dřevěné obklady pečovat

Obklady zakoupené v našem e-shopu jsou hoblované, ale nemají povrchovou úpravu. Po nalepení je doporučujeme kvůli delší životnosti i vyniknutí kresby naolejovat. Použít můžete například osvědčené zátěžové oleje SAYERLACK OLL, tvrdé voskové oleje OSMO nebo dánské oleje z přírodních pryskyřic.

Pokud vám budeme obklady vyrábět na míru, společně vybereme vhodnou povrchovou úpravu podle vybraného dřeva, interiéru a vašich požadavků. Samozřejmostí je profesionální aplikace laku nebo oleje na dřevěné obklady tak, abychom podtrhli jejich design a zároveň zaručili dlouhou životnost.

Péče o dřevěné obklady

 

Obklady s patřičnou povrchovou úpravou můžete při úklidu otírat jemně navlhčeným mikrovláknovým hadříkem. Často stačí omést prachovkou. V žádném případě na dřevo nepoužívejte abrazivní (mycí písky, drátěnky) ani chemické čisticí přípravky.

Pokud potřebujete dřevěné obložení nebo jiné vybavení profesionálně restaurovat, náš profesionální tým je vám k dispozici.

Na závěr pro vás máme ještě jedno doporučení. Dřevěnými obklady neschovávejte vlhké nebo plesnivé zdi. Problém nevyřešíte, jen jej oddálíte a rozšíříte. Stěny je třeba vysušit, zbavit plísně, upravit a teprve potom obložit. Pokud není možné vlhkost ze zdí bezpečně odstranit, je žádoucí do obložení zabudovat větrací lišty či mřížky.

Napište nám pomocí formuláře

*
*
*

Kontakty


Havlíček truhlářství s.r.o.
Telefon: +420 461 526 335
Email: info@fa-havlicek.czVítějeves 214
569 06 Vítějeves (okr. Svitavy)
(zobrazit mapu)
IČ: 27460983
DIČ: CZ27460983